Sorgun
-3°C

Yük.: -3°

Düş.: -14°

Pt, 08.02.2016
 
 

YATIRIM TEŞVİKLERİ

EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIM TEŞVİKLERİ

 


Ekonomi Bakanlığı Yatırım Teşvik Sistemi

A.Genel Teşvik Sistemi

Bölge ayrımı yapılmaksızın; teşvik edilmeyecek yatırım konuları ile diğer teşvik uygulamaları kapsamında yer almayan ve belirlenen asgari sabit yatırım tutarı şartını sağlayan yatırımlar, KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti ile desteklenmektedir.

Yatırımların destek unsurlarından yararlanabilmesi için asgari sabit yatırım tutarının;

1.ve 2. Bölgelerde 1 Milyon TL - 3,4,5,6. Bölgelerde ise 500 bin TL olması gerekmektedir.

 

B. Bölgesel Teşvik Sistemi

Her ilde desteklenecek sektörler, illerin potansiyelleri ve ölçek ekonomileri doğrultusunda belirlenir ve desteklerin yoğunluğu bölgenin gelişmişlik seviyesine bağlı olarak ayrılır. Belirlenen sektörlerde asgari sabit yatırım tutarı şartını sağlayan yatırımlar, KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği ve Faiz Desteği gibi unsurlarla desteklenmektedir.

 

Yatırımların destek unsurlarından yararlanabilmesi için asgari sabit yatırım tutarının;

1.ve 2. Bölgelerde 1 Milyon TL - 3,4,5,6. Bölgelerde ise 500 bin TL olması gerekmektedir.

 

Not: Yozgat 5. Bölgede yer almaktadır.

 

Genel Teşvik Sistemi ve Bölgesel Teşvik Sistemlerinin dışında Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki Sistemi ve Stratejik Yatırımların Teşviki Sistemi bulunmakta olup bu teşvik sistemleriyle alakalı ayrıntılı bilgiler Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Yozgat Yatırım Destek Ofisi veya Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü vasıtasıyla öğrenilebilir.

___________________________________________________________________

 

Ajans destekleri konusunda ayrıntılı bilgilere www.oran.org.tr üzerinden ulaşılabilir. Ayrıca ORAN Yozgat Yatırım Destek Ofisi üzerinden hem telefonla hem de YDO ofisinde yüz yüze görüşme ile bilgi alınabilir.

Yozgat Yatırım Destek Ofisi

Medrese Mah. Hastane Cad. İş Bankası Üstü 5.kat Yozgat.